Najbardziej nielubiana grupa? Ludzie z fobią społeczną

Posted on Styczeń 16, 2015


Badania wykonane przez amerykańskich naukowców przynoszą zaskakujący rezultat: grupą, do której ludzie najczęściej czują niechęć i nieufność, i którą najsurowiej oceniają, są osoby cierpiące na fobię społeczną.

gossip

W Zakładzie Psychologii Społecznej Uniwersytetu Stanforda, zespół profesora Hideyo Uso prowadził studia nad uprzedzeniami i sposobami, w jaki oceniamy innych. Wynik okazał się zaskakujący: głęboka niechęć do nieśmiałych i zalęknionych przed kontaktem daleko wyprzedziła wszystkie inne formy uprzedzeń, w tym rasizm, seksizm, pogardę dla ludzi otyłych i zwykłe różnice osobowości.

Lęk społeczny, zwany również socjofobią lub nerwicą społeczną jest zaburzeniem, które dotyka ok. 2-5% populacji w krajach rozwiniętych. Objawia się patologicznym lękiem przed byciem ocenianym i odrzuconym, który przeradza się w skrajną nieśmiałość i unikanie kontaktów z innymi. Utrudnia to zdobycie i utrzymanie pracy, związku czy stałych kontaktów towarzyskich. To najnowsze badanie może jednak sugerować, że obawy te są całkowicie racjonalne i uzasadnione, a przynajmniej są samospełniającą się przepowiednią.

– To niezwykłe – skomentował dr Uso. – Nie chcę wysuwać zbyt daleko idącej hipotezy, ale najwyraźniej natura wyposażyła nas nie tylko w niezawodny zmysł wykrywający ludzi z fobią społeczną, ale też w instynkt, który nakazuje nam nimi gardzić.

W eksperymencie mierzono m.in. ciśnienie krwi i inne fizyczne reakcje badanych, którym przedstawiano nowe osoby o wyrazistych cechach. Miało to określić ich poziom podświadomej agresji i podejrzliwości wobec stereotypowych przedstawicieli różnych grup. Choć jednym z wniosków zespołu jest, że „ludzie ogólnie szczerze nienawidzą siebie nawzajem, a na dodatek są w większości naprawdę paskudnymi rasistami”, osoby wykazujące nieśmiałość i niepewność spotykały się ze szczególnie ostrą oceną.

Co w takim razie mają robić socjofobicy?

– Pod żadnym pozorem nie okazywać lęku – odpowiada naukowiec. – Najmniejszy, nieświadomy gest czy drżenie głosu może nas zdradzić, a wtedy po wszystkim. Wszyscy taką osobę znienawidzą i nie ma żadnej szansy, żeby to naprawić. Należy więc utrzymywać czujność i starannie kontrolować swoje ciało, żeby zachowywać się zgodnie z normami, które wszyscy oprócz zupełnie nieporadnych dziwaków rozumieją instynktownie.

– Oczywiście to trudne, więc niezłą alternatywą jest nigdy nie wychodzić z domu i nie rozmawiać z innymi, gdy to nie jest absolutnie konieczne.

Reklamy
Posted in: Uncategorized