Marka „Polska” warta już 602 mld dolarów. Radość akcjonariuszy

Posted on Grudzień 21, 2014


Nowe logo Polski

Nowe logo Polski

Jak podaje „Puls Biznesu”, w tegorocznym rankingu BrandFinance Nation Brand marka „Polska” zajęła aż 20. miejsce. Wartość rynkowa naszego kraju wzrosła o aż 105 mld dolarów.

Akcjonariusze Polski mogą się radować, ich inwestycja się zwróci. Ten wzrost sygnalizuje również duże zaufanie do naszego państwa ze strony rynków finansowych. Wiary w dalszą zyskowność nadwiślańskiej marki nie podważył nawet transfer prezesa Donalda Tuska do EuroBrussels Union Holding Group, ani przyszłoroczna możliwość zmiany zarządu i rady nadzorczej.

Wzrost marki „Polska” o aż 21 proc. w ciągu roku przykuł międzynarodową uwagę i jest uznawany za jeden z bardziej spektakularnych w wysoce konkurencyjnej branży państw narodowych. Można go przypisać nie tylko innowacyjnym, wydajnym praktykom zatrudnienia (choć ich oznakowanie jako „śmieciówki” uznane zostało przez BrandFinance za porażkę) i środowisku, w którym doświadczeni inwestorzy z dużym kapitałem osiągają wysokie stanowiska. Stoi za nim także spójna strategia brandingowa oraz dział marketingu, który nie boi się kontrowersji.

– Najważniejsze jest, by kraj był zdecydowany i spójny w kultywowaniu swojej marki – podkreśla znany trader, który pragnął zachować anonimowość. – Po tym, jak ujawniono, że w placówkach outsourcingowych CIA klientów pozbawiano snu i przymusowo karmiono przez odbyt, wiele innych państw odcięło się od tego partnera. Te kraje nie dysponują jednak marketerami i kreatywnymi tej klasy co Leszek Miller. Odważny ruch Polski, by obstawać przy swoich wcześniejszych decyzjach, zaprocentował. Wasz brand kojarzy się z siłą, stanowczością, lojalnością i robieniem krzywdy brązowym. Rynki to lubią.

Zarząd Polski wyraził zadowolenie. Podkreślił jednak, że nadal istnieją „gałęzie, których image jest sprzeczny z nowoczesną filozofią naszej marki, skierowaną do ludzi dynamicznych i przebojowych”. W związku z tym na 2015 zapowiedziano m.in. downsizing sektora starych ludzi.

Reklamy
Posted in: Polska