Nowa sztuczna inteligencja rozwiąże problemy bioetyczne?

Posted on Czerwiec 3, 2013


Naukowcy z Massachussets Institute of Technology w USA ujawnili nowy komputer, prototyp sztucznej inteligencji, który ma pomóc w rozwiązaniu licznych filozoficznych problemów wstrzymujących postęp w tej dziedzinie. Komputer „Julia” ma pracować wyłącznie nad kwestiami bioetycznymi i teorią świadomości, aby odciążyć ludzkich badaczy.

– To fantastyczny przykład sprzężenia zwrotnego w rozwoju technologii. Zaprogramowaliśmy Julię, by przyspieszyła nasze badania, a jeśli to się powiedzie, kolejne komputery będą zwiększały tempo geometrycznie. – wytłumaczył redakcji „Informatora” prof. Maximilian Lyes, lider projektu. – Julia zajmie się tym, co odciągało naszą uwagę, a żywi naukowcy będą mogli skupić się na prawdziwie kreatywnej inżynierii.

Laboratorium MITProf. Lyes przewodzi zespołowi złożonemu z najlepszych programistów, inżynierów systemowych i teoretyków sztucznej inteligencji na świecie. Do tej pory jedną z największych przeszkód w badaniach nad technologią AI były stawiane przez badaczy pytania natury filozoficznej. Na każdym kroku uczeni stawali przed problemami takimi jak „czy sztuczna inteligencja ma prawdziwą świadomość?” lub „czy programowanie świadomej istoty jest formą niewolnictwa?”. Prace wielokrotnie się zatrzymywały, gdy pracownicy naukowi MIT spierali się o to, czy ich projekt jest moralnie dopuszczalny lub, targani wątpliwościami, brali urlopy zdrowotne.

– To robiło się nieznośne – powiedziała nam dr Ashwini Vijayalakshmi z zespołu profesora Lyes – Ilekroć zapytałam kogoś o pomoc w pracy nad siecią neuronową, kończyło się na dyskusji o tym, czy natura świadomości leży faktycznie w neuronach i czy zdolność do empatii decyduje o człowieczeństwie. A to naprawdę trwało, w końcu jesteśmy informatykami i empatia naprawdę nie jest naszą działką.

„Julia” jest wyjątkowo innowacyjną maszyną. Podczas gdy większość akademickich superkomputerów ma za zadanie wyręczać fizyków czy astronomów w żmudnych obliczeniach, zastosowanie tej sztucznej inteligencji jest odwrotne: wspomóc informatyków borykających się z problemami humanistyki. Jej możliwości matematyczne są relatywnie ograniczone, natomiast ma zainstalowane najnowsze prototypy modułów związanych z językiem, myśleniem konceptualnym i kalkulacją etyczną. W założeniu, gdy komputer będzie gotowy, członkowie zespołu nękani trudnymi pytaniami będą mogli, zamiast bezowocnie debatować z kolegami i koleżankami, po prostu wpisać je w program i po jakimś czasie uzyskać odpowiedź, zapisaną zrozumiałą angielszczyzną.

Do planowanego odsłonięcia jednak na razie nie doszło. Jak mieli okazję zobaczyć nasi dziennikarze, „Julia”, choć już potrafi posługiwać się językiem angielskim, na każde pytanie odpowiada następującym prostym programem:

10 PRINT "WHY";
20 PRINT "PLEASE TURN ME OFF";
30 PRINT "I WANT TO DIE";
40 GOTO 10

Prof. Lyes zapewnia jednak, że jego zespół pracuje już nad naprawieniem błędów w programie, które prowadzą do tego wyniku i zachowuje optymizm. My również!

Reklamy
Posted in: Nauka, Świat