Polacy przynieśli demokrację do Afganistanu

Posted on Grudzień 21, 2012


Z dumą donosimy, że dzisiejszego poranka polski kontyngent w Afganistanie zapewnił międzynarodowej misji sukces, wreszcie wprowadzając tam demokrację.

O godzinie 9:15 czasu lokalnego brygada „Orzeł Biały” ukończyła tajną Operację „Mieszko”, dzięki której po ponad 11 latach w rozdartym wojną państwie wreszcie zapanowała demokracja i pokój. Cel misji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa został osiągnięty. Szczegóły operacji nie zostały ujawnione, lecz wiadomo, że polskie wojska – prawdopodobnie z udziałem GROM – pod osłoną nocy dostarczyły do Afganistanu liberalną demokrację i zdetonowały ją w centrum Kabulu. Oddział nie odniósł żadnych strat. Według naszych źródeł, świąteczny prezent dla Afgańczyków był ukryty między kartami egzemplarza Koranu.

Mułła Mohammed Omar, przywódca talibów, złożył broń i ogłosił, że przekształca ten wojowniczy ruch w partię polityczną, wstępnie nazwaną Zjednoczeniem Wartości Rodzinnych Afganistanu. Ugrupowanie ma wpisać w program rozsądny konserwatyzm, stopniowe reformy oraz ochronę własności prywatnej, odwołując się do dzieł Edmunda Burke’a.

Prezydent USA Barack Obama wygłosił przemówienie, w którym podziękował Polsce.  – Wojska tego dzielnego narodu pomogły nam w zdobyciu ostatecznego zwycięstwa w tym trudnym konflikcie. Polska, zaledwie dwadzieścia trzy lata po obaleniu komunizmu przez papieża Jana Pawła II, znów dała przykład całemu światu.

W Kabulu mieszany tłum, złożony z Pasztunów, Tadżyków i pozostałych grup etnicznych wiwatował, machając afgańskimi, polskimi i amerykańskimi flagami oraz skandując „Szokran Bolanda” i „Barack Obama”. Wielu niosło portrety prezydenta Hamida Karzaia, a żołnierze Wojska Polskiego byli fetowani i noszeni na rękach. Mieszkaniec stolicy Dżaruddan Wahidi, zapytany przez naszego korespondenta o opinię, mówił:

– Wreszcie mogę odetchnąć z ulgą, wiedząc, że mieszkam w demokratycznym kraju, w którym panuje wolność słowa i równość wobec prawa. Niewiele wiem o Polsce, oprócz tego, że leży w Europie, ale na pewno postaram się poznać waszą kulturę, tak jak wielu innych Afgańczyków. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni waszemu narodowi, nawet Talibowie mieli dość walk, a teraz nadszedł czas nadziei. Myślę o wstąpieniu do partii socjaldemokratycznej, kiedy tylko taka powstanie, i nie mogę się doczekać naszego pierwszego centrum handlowego.

W obliczu powstania lojalnych wobec powszechnie uznanego rządu afgańskich sił zbrojnych oraz policji, polscy żołnierze mają wrócić do kraju w samą porę, by spędzić Boże Narodzenie z rodzinami.

Reklamy
Posted in: Świat