Tusk: Platforma to mniejsze zło

Posted on Grudzień 1, 2012


– Głosuję na Platformę Obywatelską, bo boję się powrotu PiS do władzy – przyznał premier Donald Tusk na antenie Radia ZET.

Premier opisał powrót Jarosława Kaczyńskiego do władzy jako „koszmarny sen większości Polaków” i wydawał się tłumaczyć ze swoich wyborów politycznych. – Wszyscy pamiętamy lata 2005-2007, bubel lustracyjny, akcje CBA, Giertycha i Leppera… Platforma jest jaka jest, ale zapewnia chociaż względną normalność.

Przewodniczący PO w wywiadzie zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z wad rządzącej partii. – Platformie zarzuca się, że to partia-wydmuszka, bez poglądów, która dostosowuje program do grup fokusowych i sondaży. I moim zdaniem to jest w dużym stopniu prawda, ale bezideowa partia władzy jest przecież mniejszym złem wobec autorytarnego fanatyzmu.

Zapytany przez dziennikarzy, czy nie uważa, że popieranie PO umacnia programową nijakość rządu, Tusk bronił swojego stanowiska, ale wyraźnie starał się je niuansować.

– Proszę Pani – zwrócił się do dziennikarki – ja marzę o ugrupowaniu liberalnym z prawdziwego zdarzenia tak samo jak Pani. Bez Gowina, uciekinierów z SLD czy struktur złożonych z karierowiczów. Ale dopóki partia Jarosława Kaczyńskiego ma realne szanse na zdobycie władzy, polska demokracja, nawet kulawa, jest zagrożona, i trzeba jej bronić.

Premier przyznał, że przed urną zmaga się z sumieniem. – To nie jest prosty wybór. Wiem przecież, że stawiając krzyżyk przed swoim nazwiskiem udzielam poparcia status quo. Proszę mi uwierzyć, chciałbym głosować dumnie, w pełnej zgodzie z przekonaniami. Ale obowiązki obywatela biorą górę, a nawet stagnacja jest lepsza niż zmiana na gorsze.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odmówił komentarza.

Reklamy
Posted in: Polska