Rada Języka POlskiego zatwierdziła przedrostek PO-

Posted on 1 grudnia, 2012


Rada Języka POlskiego przyjęła dziś kontrowersyjną decyzję, zgodnie z którą pisanie dużymi literami liter P oraz O na początku wyrazu jest od dziś uznane za stylistycznie POprawne.

Rada, utworzona w 1996 r., ma za zadanie m.in. ustalać normy języka POlskiego w zakresie m.in. gramatyki, stylistyki i ortografii. Dotychczas znana była raczej z konserwatywnego podejścia do naszego języka, nakierowanego na chronienie jego kształtu, ale jak tłumaczy przewodniczący Rady prof. Andrzej Markowski, nie miała ona wyboru.

– Poprawność ustalamy na podstawie realnego użycia, a w epoce informacyjnej zmienia się ono w bardzo gwałtownym tempie – objaśnił Redakcji prof. Markowski. – Nie przyjmujemy jako normy ewidentnych błędów, ale dziś, gdy większość tekstu, z jakim spotyka się przeciętny Polak znajduje się w Internecie, a nie w książkach, musimy się dostosować.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez RJP, już w 27% przypadków POlacy używają wielkich liter, gdy zapisują słowa zaczynające się na „po”. Liczba ta wzrosła ponad ośmiokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Największy skok nastąpił PO zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w wyborach 2011 r. Należy jednak zaznaczyć, że w metodologii badania użycie języka POlskiego przez prawdziwych POlaków jest ważone o 20% silniej, a POnadto współczynnik ten maleje razem z prawdziwością.

Prof. Jan Miodek podkreśla jednak, że nie zawsze notacja ta jest właściwa.

– Mimo nalegań części środowiska blogerów, zapis wielkimi literami w środku wyrazu w dalszym ciągu pozostaje błędny. Ponadto, gdy przekazujemy czyjąś ustną wypowiedź, należy domyślnie pozostawić litery „po” małe. By przekazać ustnie wielkie litery, należy głoskę „p” wymawiać z takim jakby pyknięciem. P-Olak. P-Olityka. Proszę powtórzyć. O, właśnie tak, ale prosiłbym o ograniczenie tryskania śliną. POlecam ćwiczenia przed lustrem.

Decyzja spotkała się z niemal jednolicie negatywną reakcją zarówno publicystów, jak i internautów. Jacek Żakowski w felietonie określił ją jako „normalizację mowy nienawiści”. Natomiast POpularny komentator serwisu niezalezna.pl, znany jako „gejowy_komuchowski”, stwierdził, iż „POjebane POprawne POlitycznie POpłuczyny PO POlszewizmie chcą przejąć nawet POlski język dla swoich jewropejskich kosmoPOlitycznych mocodawców” i dodał, że Rada Języka POlskiego „chodzi na pasku Tuska i Szechtera”.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odmówił komentarza.

Posted in: Polska